Allegany/Garrett Counties Volunteer Fire & Rescue Association

The Allegany-Garrett Counties Volunteer Fire & Rescue Association Hall of Flame 1981- Present
 

Accident

 

 

 

 

 

Owen Bach

1999

 

Hobert Bowser

1999

 

Luther Bowser*

1999

 

Claude Friend*

 

 

Orlando 'Doe' Hetrick*

1999

 

Donald C. Ringer

2000

 

Alva G. Rexrode

2000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Baltimore Pike

 

 

 

 

 

Edwin F. Gnegy

1983

 

Donald J. Ware*

1983

 

Harry DeHaven*

1985

 

James Michael

1983

 

Samuel Wilson

1986

 

Harry Wilson, PP*

1994

 

Richard Ware, PP*

1999

 

Donald B. Ware, PP

2000

 

Joseph F. Bruner*

2004

 

Carl Mallow

2004

 

Floyd Mallow

2004

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barton

 

 

 

 

 

Henry Howell*

1984

 

Jesse L. Kimble

1984

 

James E. Lamberson*

1984

 

Giffen McCormick

1984

 

James Chappel*

1985

 

Wilbur Johnson*

1985

 

Leon Kirk

1985

 

Clarence Warnick*

1985

 

Howard Wilkes*

1985

 

William Hendra*

1986

 

Luther Metz, PP*

1986

 

Forrest Mowbray*

1986

 

Edward P. Miller

1987

 

William B. Miller, PP*

1987

 

Harold Schramm

1987

 

Earl Metz*

1988

 

George 'Jack' Saville

1988

 

Gilbert Warnick*

1988

 

John Shuhart

1991

 

Joseph Kyle

1992

 

Wayne Rounds

1992

 

Dennis Ashby

1993

 

Elmer Broadwater

1993

 

Kenny Schramm

1995

 

John Roberts*

1995

 

William Lamberson*

2002

 

Stanley Broadwater

2011

 

Gene Foutz

2011

 

David Miller

2011

 

Marilyn 'Cookie' Rounds

2011

 

 

 

 

 

 

 

Bedford Road

 

 

 

 

 

Calvin Growden, PP*

1981

 

Fred Purnell*

1981

 

Willys L. Wilson, PP*

1983

 

W. Carl Laywer, PP*

1987

 

Harold Heavner*

1994

 

Vernon 'Tim' Growden

2004

 

Andrew Robinette

2005

 

Jack Chisholm

2005

 

Don Schade

2005

 

Richard Schade*

2009

 

 

 

 

 

 

 

Bittinger

 

 

 

 

 

Catlton Knox

1982

 

Ira O. Yaste*

1982

 

George Bowsers*

1991

 

Elbert E. Buckle*

1991

 

Ken Buckle

1991

 

Don Sealing

1992

 

Robert H. Legeer

1995

 

Joseph 'Pete' Buckle

1996

 

Paul Yoder

1996

 

Delmar Yoder

1996

 

Bill Emory

1997

 

Leon Beitzel

2000

 

 

 

 

 

 

 

Bloomington

 

 

 

 

 

Charles Pattison*

1981

 

Daniel Bever

2007

 

Paul Wilson

2007

 

Kathy Bever, PP

2010

 

 

 

 

 

 

 

Bowling Green

 

 

 

 

 

David E. Kirk*

1981

 

George Miller

1981

 

Austin Snyder*

1983

 

DeSales Keifer*

1984

 

G. Paul Ross

1984

 

Robert Saville*

1985

 

Allan Deffinbaugh

1986

 

Clayton Gillum*

1986

 

George Steigerwald*

1986

 

William Yeager*

1986

 

George W. Mahaney

1987

 

Joe Hoban

1988

 

Richard Jackson*

1988

 

Raymond Bradley

1990

 

Gary Gillum

1990

 

Richard Ross

1991

 

Thomas Felten

1992

 

Donald Broome

1993

 

Larry Thompson

1993

 

Calvin Ayers

1994

 

Daniel L. Fradiska*

1995

 

William H. O'Neal

1996

 

Edward C. Nield

1996

 

Edward Ruppenkamp

1996

 

Gary Uncapher

1996

 

Charles Crawford, PP*

1997

 

George Flaskamp

1997

 

Edward Widdows*

1998

 

JoAnne Bradley

2001

 

Richard 'Rick' Day

2001

 

John Wolford*

2001

 

Shannon Adams

2006

 

Betsy Felten

2006

 

Todd Thompson

2006

 

Mary Carr

2013

 

Jeffrey Baird

2014

 

 

 

 

 

 

 

Bowman's Addition

 

 

 

 

 

H.A. Smith*

1989

 

Dennis Bonner, PP

1990

 

Leo Emmerick

1992

 

Harry Mallow

1992

 

Lamar Minnick

1992

 

Kermit VanPelt

1992

 

Jack Schade

1994

 

Jeremy Jack, PP

2010

 

 

 

 

 

 

 

Clarysville

 

 

 

 

 

J. Francis Fatkin, PP*

1984

 

Herbert Knepp*

1992

 

Jennings Broade*

1993

 

Milton Story*

1995

 

Tom Story*

1995

 

Carl 'Dennis' Blank

1997

 

Thomas Gracie

2002

 

Eric L. Clark

2009

 

 

 

 

 

 

 

Corriganville

 

 

 

 

 

A. MikeWalters, PP*

1981

 

Harry C. Walters, PP*

1981

 

Joseph C. Stuckey*

1982

 

Harry Martz*

1983

 

George L. Bowers*

1984

 

William E. Clauson

1985

 

Deloss Murphy*

2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cresaptown

 

 

 

 

 

Joseph Wenrich*

1982

 

John D. Winters*

1983

 

Calvin 'Pete' Walbert, PP

1991

 

Louis R. Winter

1991

 

Steven J. Kesner, PP

1999

 

Arthur E. Winter

1999

 

Daniel W. Winter

1999

 

Timothy D. Brown

2000

 

Paul W. Baier, Jr.

2000

 

Larry A. Cecil

2000

 

Marle K. Vonstein*

2000

 

Susan J. Clark-Cecil

2000

 

John P. Pratt

2000

 

Larry S. Humbertson

2002

 

Deborah Kesner

2004

 

Chris Cage

2006

 

Robert Rotruck

2006

 

Patrick Reid

2007

 

Jeffrey Norris

2007

 

Jeremy Athey

2009

 

Kathy Pell

2009

 

 

 

 

Steven J. Kesner - MSFA Hall of Flame

2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deep Creek 

 

 

 

 

 

Mike Phillippi, PP

1997

 

Harold Blandd*

1998

 

Michael Kahl

1998

 

Harry Stone, PP*

2002

 

David Marple

2002

 

Charles E. Thomas*

2002

 

Phil Workman

2006

 

Ed Wilburn*

2008

 

 

 

 

 

 

 

Deer Park

 

 

 

 

 

William Clatterbuck, PP*

1981

 

George W. Comp, Jr., PP*

1981

 

Gordon W. Bray

1982

 

John R. Thrasher

1983

 

Harrison Thrasher

1984

 

Lambert L. Thrasher

1984

 

Charles V. Haines

1985

 

Paxton Arnold*

1986

 

Harley Wildesen*

1986

 

Carl C. Callis

1988

 

Carl Thrasher

1989

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

District 16

 

 

 

 

 

Ronald Grabenstein, PP

1990

 

A.J.'Pete' Grabenstein*

1994

 

David Brown

1995

 

James F. Decker, Sr., PP

2002

 

 

 

 

 

 

 

Eastern Garrett

 

 

 

 

 

Dale Fike

1985

 

Willard Crowe

1987

 

 

 

 

 

 

 

Ellerslie

 

 

 

 

 

Floyd Logsdon*

1983

 

Frank Clark, PP

1990

 

Glenn Ford, PP

1995

 

Richard DeVore, Jr.

1998

 

 

 

 

 

 

 

Flintstone

 

 

 

 

 

Josha Mullenax*

1981

 

Cleland Helmick*

1984

 

Lawrence Kyle*

1987

 

Delmar Yonker, Sr.

1987

 

Randy Helmick, PP

1988

 

Eugene Kisamore*

1989

 

Lawrence Smith*

1989

 

David L. Kyle, PP

1995

 

Donald Dolly, Sr.

2010

 

Steve Bowman

2011

 

Paul Porta

2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friendsville

 

 

 

 

 

James W. Lininger

1988

 

James E. Lininger

1989

 

N. Ross Selby

1989

 

Ralph E. Sines

1989

 

James R. Spear

1989

 

Rod Bowser, PP

1997

 

Ken Harding

1997

 

Terry E. Spear

1998

 

Wayne A. Anderson

1999

 

Cecil W. Schroyer*

2000

 

Robert David Sines

2002

 

James R. Spear II

2002

 

Walt Fearer

2008

 

Espy Hook

2008

 

Keith Fisher

2012

 

James Friend

2012

 

Richard Sisler

2012

 

Nick

2012

 

 

 

 

 

 

 

Frostburg

 

 

 

 

 

Alvin H. Rankin, PP*

1982

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

George's Creek Ambulance

 

 

 

 

 

James W. Dawson, Sr.

1996

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Good Will - Lonaconing

 

 

 

 

 

Alex Bogie, Jr.*

1981

 

John Eichhorn*

1982

 

Felix Foote, Sr., PP*

1982

 

Robert Hadley*

1987

 

Gerald S. Cook

1996

 

Alex E. Patton*

1996

 

George A. Eichhorn*

1997

 

Simeon Hutcheson*

1997

 

George T. Kelly*

1998

 

Harry J. Ternent

1998

 

Woodrow Nightengale, Sr., PP

1999

 

John E. Smith

2000

 

George Eichhorn*

2001

 

Larry McKenzie

2001

 

John H. Ternent

2001

 

Wayne Steele

2001

 

George T. Robertson

2001

 

James W. Muir*

2003

 

Gary T. Hadley

2007

 

Marshall A. Hadley

2007

 

Francis 'Gene' Kidwell

2007

 

Kenneth E. Smith

2007

 

Greg P. Nicol

2008

 

Gerald J. Cook

2009

 

John Muir

2009

 

Joe Inskeep

2010

 

Charles T. Lamberson

2010

 

Alex McAlpine

2010

 

Alan Hutcheson

2011

 

 

 

 

John Fazenbaker

2013

 

Clarence Broadwater

2013

 

Clarence L. Broadwater

2014

 

Brian Moses

2014

 

 

 

 

 

 

 

Gorman

 

 

 

 

 

Robert Riddler

1981

 

Paul R. Gilbert

1982

 

 

 

 

 

 

 

Grantsville

 

 

 

 

 

John S. Prichard, PP*

1982

 

A. Emmons Warnick*

1991

 

Harry Michael, PP

2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LaVale

 

 

 

 

 

Cromwell 'Crom' Zembower, PP*

1981

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Luke

 

 

 

 

 

Lyman Wortmanert*

1981

 

William H. Smith, PP*

1986

 

 

 

 

 

 

 

McCoole

 

 

 

 

 

R. Homer Ambrose, PP*

1986

 

Elmer Kitzmiller*

1986

 

 

 

 

 

 

 

Midland

 

 

 

 

 

Harry Devlin*

1983

 

Dennis Hamilton, PP*

1984

 

Paul Fair*

1985

 

Richard Hawkins

1985

 

Robert Knippenburg, PP

1985

 

Robert Stevenson, PP*

1985

 

John Blair

1986

 

Richard Hawkins, Sr.

1986

 

Ivan Wilson, PP*

1986

 

William A. Wilson, PP*

1986

 

George Blanco, PP*

1987

 

Manuel Blanco*

1987

 

Frank Wilson*

1987

 

Wilbur Crowe*

1988

 

William Kroll*

1988

 

Ernest Painter*

1988

 

Issac Wilson

1988

 

Lionel Baker*

1989

 

Kenneth Burt

1989

 

Edward Eagan

1989

 

J. Neil Jones

1989

 

Cecil Kenner

1989

 

Thomas Stakem

1989

 

Francis Cullen

1990

 

Tom Dunn

1990

 

Don Parker

1990

 

Rev. John Taugher*

1991

 

James Dick

1993

 

Barbara Knippenburg, PP

1993

 

Craig Alexander

1998

 

Vernon Campbell*

1999

 

John 'Ed' Campbell

2001

 

Barbara Knippenburg, PP - MSFA Hall of Flame

2004

 

Eugene Thrasher

2014

 

 

 

 

 

 

 

Mt. Savage

 

 

 

 

 

John Needer, PP*

1982

 

Warren Hice

1983

 

Edward Mallory*

1987

 

Carl Needer*

1987

 

James Dickel

1993

 

Glover Green

1993

 

Gerard McGann, PP

1993

 

Roland 'Jiggs' Needer*

1993

 

James Hotchkiss

2003

 

John Edward Monahan

2005

 

Elwood Lashley

2006

 

Richard Robison

2010

 

 

 

 

 

 

 

Northern Garrett

 

 

 

 

 

Donald J. Newman*

1992

 

Robert C. Lapp*

1999

 

James O. Wilburn

1999

 

Marvin E. Beachy

2000

 

Pauline Faucett, RN

2000

 

Loretta Rush*

2003

 

Barry Beal

2003

 

Mary Friend

2003

 

Paul Harmon

2003

 

Brenda Smith*

2003

 

Jerry Smith*

2003

 

Doris Beal

2004

 

N.Chris Browning*

2004

 

Darlene House*

2004

 

Alan Cutler*

2004

 

Edgar Yoder

2005

 

Cheryl L. Rexrode

2005

 

Patricia Bowser, PP

2005

 

Carolyn Deniker

2005

 

David Bicker

2006

 

Gary Teets

2008

 

Samuel M. Friend

2008

 

Nancy K. Savage

2009

 

Michael A. Simmons, PP

2009

 

Dana M. Green

2010

 

 

 

 

Patricia Bowser, PP- MSFA Hall of Flame

2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oldtown

 

 

 

 

 

Noah Carder*

1984

 

Lawrence Mallery*

1984

 

Russell 'Buck' Crabtree*

1985

 

Ralph Rader*

1985

 

Leroy 'Pete' Hartsock*

1986

 

Charles 'Teddy' Keyser

1997

 

Kenneth J. Wolford, Sr.*

1997

 

Dennis Mallery, PP

2003

 

Rodger L.V. Long

2011

 

Kenneth J. Wolford, Jr.

2011

 

 

 

 

 

 

 

Orleans

 

 

 

 

 

Debbie Kisamore

1989

 

David Yonker

2001

 

Robert 'Bob' Littleton

2004

 

Janet Elbin, PP

2010

 

 

 

 

 

 

 

Potomac FD#2 - Westernport

 

 

 

 

 

Claude Kight*

1982

 

William Kolberg*

1982

 

Patrick Mills

1982

 

Chester W. Shimer*

1982

 

William Smith*

1982

 

Victor Keller*

1983

 

William Mayles, Sr.*

1986

 

Robert H. Shimer, PP*

1988

 

Tim Dayton, PP

2003

 

Steve Householder

2003

 

William Kight, Sr.

2003

 

Paul Metz

2003

 

Robert Everline*

2004

 

Frances 'Sket' Gardine

2004

 

Mark Karalewitz

2004

 

Bill Kight, Jr.

2004

 

Mark Alexander

2005

 

Jim Mertz

2005

 

Schelotta Kight

2007

 

Glen Metz

2007

 

Lonzy Clark

2012

 

Judy Hamilton

2012

 

William Mayles, Jr.

2012

 

Robert Pattison

2012

 

Dennis Steiding

2012

 

 

 

 

Justin White

2013

 

Amber McKiddy

2013

 

Thomas Brinegar

2013

 

Josh Clark

2013

 

Darrell Wildeson

2013

 

Andy Edward

2013

 

 

 

 

 

 

 

Shaft

 

 

 

 

 

Francis G. Philpot, PP*

1983

 

Aaron Winters, PP

1986

 

William 'Bill' Lancaster

1988

 

Clarence Miller

1988

 

Edward David Drew*

1994

 

Stanley Ziler

1996

 

Hugh Speir, PP*

1997

 

David Speir

2003

 

Jerry Morgan

2006

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tri Towns 

 

 

 

 

 

Elmer VanPelt*

1986